- Szczegóły
Zgłaszanie szkód górniczych w trybie awaryjnym - jak to działa i kiedy ma zastosowanie?
Szkody górnicze występują na skutek ruchu górotworu powodowanego przez działalność kopalni. Wielu mieszkańców Śląska cierpi z tego powodu i ubiega się o odszkodowanie z tytułu poniesionych strat. Niekiedy bywają jednak również sytuacje nagłe, które wymagają natychmiastowej reakcji ze strony kopalni. Jak więc wygląda zgłaszanie szkód górniczych w trybie awaryjnym oraz w jakich sytuacjach obowiązuje? Sprawdźmy w artykule!
Kiedy obowiązuje zgłoszenie szkód górniczych w trybie awaryjnym?
Tryb awaryjny podczas zgłaszania szkód górniczych występuje wyłącznie w sytuacjach, gdy szkody zostaną zauważone bezpośrednio po oddziaływaniu, za które odpowiedzialna jest działalność okolicznej kopalni, np. silny wstrząs, zapadnięcie się czy deformacja terenu. Tryb awaryjny ma na celu podjęcie natychmiastowych działań, które ograniczą skutki ruchów górotworu lub doraźnie ograniczą dalsze szkody.
Co istotne, tryb awaryjny nie dotyczy jedynie sytuacji, w których doszło do bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia poszkodowanych osób, ale również powstałe uszkodzenia cechują się dużą uciążliwością. Szkody mogą dotyczyć budynków mieszkalnych lub gospodarczych, ziemi czy infrastruktury naziemnej (np. słupów elektrycznych, transformatorów czy mediów).
Jak wygląda proces zgłoszenia szkody w trybie awaryjnym?
Podczas standardowego zgłaszania szkody górniczej należy sporządzić i wysłać dokument zawierający szczegółowy opis powstałych uszkodzeń i żądanie określonej rekompensaty. Kopalnia ma wówczas 30 dni na zawarcie ugody.
Zgłoszenie szkody górniczej w trybie awaryjnym natomiast odbywa się w dowolny sposób, w tym telefonicznie, mailowo czy też osobiście w zakładzie górniczym.