- Szczegóły
Jak udowodnić, że nieurodzaj na polu stanowi następstwo działań górniczych?
Dochodzenie odszkodowania za szkody spowodowane przez działalność okolicznych kopalni to proces niezwykle długotrwały, który składa się z wielu etapów. W związku z tym warto rozpocząć go jak najszybciej po zauważeniu usterki, aby móc otrzymać należne świadczenia, które zrekompensują poniesione straty. Jak jednak udowodnić, że szkoda górnicza, taka jak nieurodzaj na polu, stanowi następstwo działań górniczych? Sprawdźmy.
Związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy szkodą a działalnością kopalni
Szkody górnicze mogą dotyczyć nie tylko budynków mieszkalnych czy gospodarczych, ale też gruntów oraz plonów. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które utrzymują się z uprawy roli. Przez ruch górotworu, który powodowany jest przez działanie kopalni, mogą występować wstrząsy, a także pojawiać się:
- zapadnięcia,
- wypiętrzenia,
- zalania terenu,
- wysuszenia gruntu.
Wszystko to może negatywnie wpływać na jakość uprawianych roślin i wielkość zbieranych plonów, które często ulegają wówczas pogorszeniu. We wniosku składanym do kopalni odpowiedzialnej za poniesione straty powinien być więc zawarty między innymi dokładny opis szkody. Warto przedstawić oraz szczegółowo udokumentować stan plonów sprzed występujących zmian, jak i po nich.
Współpraca z doświadczoną firmą odszkodowawczą
Udowodnienie, że nieurodzaj na polu stanowi następstwo działań kopalni nie jest jednak takie proste. Ubieganie się o odszkodowanie za szkody górnicze na własną rękę może więc nie przynieść oczekiwanych efektów – wniosek może zostać całkowicie odrzucony lub otrzymana kwota okaże się niewystarczająca do pokrycia poniesionych strat, szczególnie gdy są one bardzo rozległe.
W związku z tym warto korzystać z pomocy doświadczonych firm odszkodowawczych, takich jak nasza. Współpracemy bowiem z kancelarią radcy prawnego, geologami, inżynierami budownictwa, geodetami, kosztorysantami, a także wszelkimi innymi specjalistami, którzy pomogą Ci uzyskać należną rekompensatę w satysfakcjonującej wysokości.