Ile czasu ma kopalnia na zawarcie ugody w sprawie o szkodę górniczą?
- Szczegóły
Wielu mieszkańców Śląska cierpi z tytułu dużych strat spowodowanych działalnością okolicznych zakładów górniczych. W takiej sytuacji mogą oni jednak ubiegać się o odszkodowanie, które pomoże pokryć lub naprawić szkody. Pierwszym krokiem na drodze do otrzymania należnej rekompensaty jest próba zawarcia ugody z kopalnią. Odpowiadamy, ile czasu ma zakład na odpowiedź oraz co robić w przypadku odmowy!
Ugoda w sprawie o szkodę górniczą
Działalność kopalniana powoduje ruch górotworu, który może przyczyniać się do powstawania szkód zarówno na budynkach mieszkalnych czy gospodarczych, jak i gruntach oraz plonach. Niezależnie od rodzaju uszkodzeń każda poszkodowana w ten sposób osoba może ubiegać się o rekompensatę. Aby otrzymać odszkodowanie za szkody górnicze, należy odszukać zakład kopalniany, który odpowiedzialny jest za poniesione straty oraz przesłać mu pismo z propozycją ugody.
Po wpłynięciu dokumentu kopalnia ma ustawowo 30 dni na odniesienie się do niego, chyba że odszkodowany wyznaczy dłuższy termin. Warto przy tym zaznaczyć, że poprawne sformułowanie wniosku ma ogromne znaczenie dla późniejszego przebiegu sprawy. W momencie, gdy sprawa trafi do sądu, poszkodowany nie ma bowiem możliwości zmiany wysokości roszczeń.
Odmowa zawarcia ugody
Po upłynięciu ustalonego terminu, jeśli właściciel zakładu nie ustosunkuje się do zaproponowanej ugody, sprawa kierowana jest do sądu cywilnego. Poszkodowany może wnieść pozew cywilny również w sytuacji, gdy kopalnia wystąpi z propozycją kompromisu, który mu nie odpowiada. Niezależnie jednak od sytuacji, warto rozpocząć współpracę z firmą, która zajmuje się dochodzeniem odszkodowań z tytułu szkód górniczych, takich jak nasza.
Ubieganie się o rekompensatę jest bowiem procesem niezwykle czasochłonnym i wymagającym specjalistycznej wiedzy. Bez profesjonalnej pomocy otrzymanie odszkodowania może okazać się niemożliwe lub wypłacona rekompensata może być zbyt niska, by pokryć poniesione straty.